mŕtve organizmy
Ukazovateľ mŕtve organizmy je súčasťou biologického vyšetrenia pitnej vody, ktoré je založené na mikroskopickom rozbore a stanovení mikroskopického obrazu, pričom sa zisťuje prítomnosť a počet mŕtvych mikroorganizmov vo vzorke vody. Súčasťou mikroskopického rozboru je rozlíšenie živých a mŕtvych buniek siníc a rias na základe autoflorescencie asimilačných pigmentov. Mŕtve bunky nemajú aktívne asimilačné pigmenty žiariace pri dopade excitačného žiarenia (UV, fialová, modrá alebo zelená časť spektra) farbou tehlovou až karmínovo červenou ako u živých organizmov. Mŕtve bunky sú zelenomodré. Pri výskyte schránok rias so zvyškami protoplastov a chlorofylu, kontrahovaných vírnikov a mŕtvych perloočiek v upravovanej a upravenej vode sa tieto počítajú ako mŕtve organizmy, pretože k ich úhynu došlo pravdepodobne počas úpravy.
Mŕtve organizmy patria medzi mikrobiologické a biologické ukazovatele kvality pitnej vody. Medzná hodnota vzťahujúca sa na hromadné zásobovanie pitnou vodou je 30 jedincov/ml.
Zdroje
- Ambrožová, J., 2003: Aplikovaná a technická hydrobiológia. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha, 226 s.
- Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 496/2010 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 354/2006 Z.z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.