geomorfologické členenie
Verzia z 20:20, 9. apríl 2015, ktorú vytvoril Vrut (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{DISPLAYTITLE:geomorfologické členenie}} :Anglický ekvivalent: geomorphological division # Geomorfologické členenie je súbor hierarchicky usporiadaných geom...“)
- Anglický ekvivalent: geomorphological division
- Geomorfologické členenie je súbor hierarchicky usporiadaných geomorfologických jednotiek, individuálnych regiónov, vyčlenených na základe vlastností. V súčasnosti platné g. č. Slov. Urobili 1978 E. Mazúr a M. Lukniš na základe st. členenia J. Hromádku, pričom zohľadnili nielen morfometrický charakter georeliéfu, ale aj jeho genézu a charakter geol. stavby. Keďže sa na tieto vlastnosti viaže aj množstvo ďalších fyzickogeogr. vlastností krajiny (klíma, vodstvo, pôdy i pôv. prirodzená vegetácia), je g. č. Slov. zároveň jeho kvalitnou a široko využívanou fyzickogeogr. regionalizáciou. V geomorfol. členení sa rozlišuje až 10 taxónov. Celé územie Slov. patrí do alpsko-himalájskej sústavy. Podsústavy Karpaty a Panónska panva reprezentujú morfologicky, tektonicky i litologicky zásadne odlišné megamorfoštruktúry, z kt. Slov. patrí len menšia časť. Ďalšie úrovne sú provincie, subprovincie, oblasti, celky, podcelky, oddiely, pododdiely a časti.
Odkazy
- Encyclopaedia Beliana: slovenská všeobecná encyklopédia, 5. zväzok (Galb - Hir), Vydavateľstvo: Encyklopedický ústav SAV, Veda, 2007
- Wikipédia.