živé organizmy
Živé organizmy patria medzi mikrobiologické a biologické ukazovatele kvality pitnej vody. Medzná hodnota vzťahujúca sa na hromadné zásobovanie pitnou vodou je 0 jedincov/ml a na individuálne zásobovanie pitnou vodou je 0 jedincov/ml. Živé organizmy sú súčasťou biosestónu.
V prípade nenulových hodnôt ukazovateľa je potrebné stanoviť bližšie zaradenie prítomných organizmov a ich možný pôvod (znečistenie, pomnoženie vo vodárenskej sieti) a ich príslušnosť k ťažko stanoviteľným skupinám. V prípade výskytu živých organizmov vo vodách ošetrených dezinfekciou je vždy nutné stanoviť o aké organizmy sa jednalo. Stanovenie živých organizmov môže preukázať prenikanie organizmov z povrchových a odpadových vôd do vodárenského zariadenia. V podzemnej vode sa môžu živé riasy vyskytovať iba pri prepojení s povrchovými vodami a v zariadeniach s priamym osvetlením. Živé riasy sa vyskytujú pri nedokonalej úprave vody. Živé prvoky indikujú najmä kontakt pitnej vody s odpadovou vodou.
Pozri aj mikroskopický obraz biosestónu a Biosestón.
Zdroje
- Ambrožová, J., 2003: Aplikovaná a technická hydrobiológia. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Praha, 226 s.
- Klaban, V., 2011: Ekologie mikroorganismů. Ilustrovaný lexikon biologie, ekologie a patogenity mikroorganismů. Galén, Praha, 549 s.
- Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 496/2010 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 354/2006 Z.z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.